Cnc

Cnc nedir?

Cnc, Computer Numerical Control kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bilgisayarlı Sayısal Kontrol anlamına gelmektedir. Cnc, mekanik işlemeyi gerektiren bir çalışmada (delme, kazıma, boyama vs) takım tezgahlarının bilgisayar yardımıyla kontrol edilmesidir cnc

Nc nedir? Nc, Numerical Control kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Sayısal Kontrol anlamına gelmektedir. Nc, takım tezgahlarının sayı harf vb. sembollerden meydana gelen ve belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar yardımıyla işletilmesidir. Komutlar ilgili takım tezgahına veri blokları şeklinde yüklenir.

Cnc tezgahların avantajları nelerdir?

1- Programların kaydedilmesi.

2- Düzenleme yapılabilmesi.

3- Verimliliği arttırır.

4- Çevrim fonksiyonu.

5- Alt programlar.

6- İşlenen parçaların ölçü ve şekil tamlığı yüksektir. Bu nedenle bozuk parça sayışı çok düşüktür ve kalite kontrolü kolaydır.

7- Kesici telafisi.

8- İdeal işleme koşulu.

9- Simülasyon.

10- Cnc tezgahlarda çok sayıda işlem aynı anda (bir bağlamada) yapılabileceğinden tezgahlar arasındaki iş parçası akışı azdır.

11- Diğer üniteler ile iletişim.

12- Arızanın bulunması.

13- Kesicilerin otomatik değişimi

Cnc tezgahların dezavantajları nelerdir?

1- İlk yatırım ve işletme maliyeti yüksektir.

2- Tezgah programcı ve kullanıcıların özel eğitim görmeleri gerekmektedir.

3- Elektrik ve elektronik donanımlarının bakım-onarım maliyeti yüksektir ve bu tür işlemler için kalifiye personel gerekmektedir.

4- Kesici takımların seçilmesi kesme şartlarının belirlenmesi, magazine yerleştirilmesi, ölçülerin tespiti çok daha fazla dikkat ister.

5- Teknik resimlerin hazırlanması ve kalite kontrol aşamalarının tespiti bu tezgahların özelliklerine göre yapılması gerekir.

Cnc tezgahların Nc tezgahlardan farkı nedir?

Cnc Tezgahlarda, Nc tezgahlardan farklı olarak bir bilgisayarlı kontrol ünitesi bulunur. Böylece Nc programları, kesicilerle ilgili bazı teknik ve ofset bilgileri kalıcı olarak tezgah hafızasında saklanabilir. Ayrıca imalatın her aşamasında programa müdahale edilir ve programda istenilen değişiklikler yapılır.

Programların Cnc tezgaha transferleri nasıl gerçekleştirilir?

Programların tezgaha transferleri delikli kağıt şeritler (Punched Tapes), Manyetik Bantlar (Magnetic Tapes) vb. veri taşıyıcılar aracılığıyla gerçekleştirilir.